U pesmi “Marko Kraljević i Mina od Kostura” se pominje san, a sam snevač je Kraljevic Marko.
,,Golubane,moja vjerna slugo,
Malo trenuh,čudan sanak usnih,
Čudan sanak a u čudan časak,
Đe se pramen magle zapođede
Od Kostura, grada bijeloga,
Pak se savi okolo Prilipa,
U toj magli Mina od Kostura,
On pohara moje bjele dvore,
Sve pohara i ognjem popali,
Staru majku s konjma pregazio,
Zarobi mi moju vjernu ljubu,
Odvede mi konje iz arova,
I odnese iz riznice blago.”
(V,II,62)
Ovde se može videti da je san dnevni, a dnevni snovi se brzo ispunjavaju. Adresat je sluga Goluban, samim tim, on je osoba od koje se očekuje tumačenje sna. Postoji komentar sna.
Veli njemu sluga Golubane:
,,A ne boj se, Kraljeviću Marko!
Dobar junak, dobar san usnio:
San je laža, a bog je istina”.
On mu govori da će mu bog pomoći u nevolji koju je naslutio loš san.Tako se Marko pričesti na Svetoj gori, preruši se u kaluđera, uđe u dvore Mine od Kostura, na prevaru ga ubije, uze
svoju ljubu i povrati blago.San je slutio na ropstvo i ostvario se, ali ga je Marko uz božju pomoć preokrenuo u svoju korist.
Simbol magle predstavlja gubljenje individualnosti subjekta. Ona može ,,pomutiti vid” i onemogućiti da se stvari shvate onako kako bi trebalo da ih shvatimo. Ne dozvoljava da se spozna protivnik. U ovoj pesmi se ovaj simbol ostvaruje na kraju kada Mina ne prepoznaje Marka iako se u snu javlja u uvodnom delu. Rodni grad je Prilep i on predstavlja ,,svoj” svet, a neprijatelj u ovoj pesmi dolazi u zastićen prostor i razara ga. Ali i Marko odlazi u Minin ,,svet” i ruši ga.
U narodnoj epici su snovi smatrani kao glasnici bogova, kao simboli nedodirljivog i nedostižnog sveta iluzije i mašte. Pa ipak zauzimaju važno mesto u našim pesmama. San je inspiracija svakog umetnika od davnina. Uprkos nedovoljnom verovanju u ostvarenje snova oni su ipak ostali zabeleženi u istoriji književnosti. Razvoj ljudskog uma, napredovanje tehnike, ipak nas dovodi do onog najuzvišenijeg u nama,do duše. U želji da se sazna budućnost, čovek se okreće nebu, zvezdama i sebi. Traži odgovore i pronalazi ih posle dužeg vremena. Svaka pesma koja sadrži san može biti mistična, neshvatljiva. Jer je san kao fikcija, neuhvatljiv. Ali ako otkrijemo gde se nalazi ,,ključ” sna, nećemo morati da lutamo kroz maglu besmislenosti simbola. Tada ćemo otkriti tumačenje sna i sudbinu snevača i tumača, koji će zauvek biti zarobljeni između realnosti i iluzije sna.
Preuzeto sa:
http://bejbi.blog.rs/blog/bejbi